• Turkhane Logo

ABD Yüksek Mahkemesi'nden kritik 'oy sayım' kararı

ABD'de postayla zamanında kullanılmış oyların seçimden 3 gün sonrasına kadar sayılabilmesine karar verildi.

10:39 20 Ekim 2020 Salı
ABD Yüksek Mahkemesi'nden kritik 'oy sayım' kararı
ABD'de postayla zamanında kullanılmış oyların seçimden 3 gün sonrasına kadar sayılabilmesine karar verildi.

ABD Yüksek Mahkemesi, Cumhuriyetçi Partinin itirazını reddederek Pensilvanya eyaletinde, postayla zamanında kullanılmış oyların 6 Kasıma kadar sayılabilmesine karar verdi.
3 Kasımda yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken Yüksek Mahkemenin aldığı karar, Amerikan kamuoyunun gündemini sarstı.
Mahkeme, Cumhuriyetçi Partinin itirazını reddederek, Pensilvanya eyaletinde, postayla zamanında kullanılmış oyların seçimden 3 gün sonrasına kadar sayılabileceğine hükmetti.
Geçen ay Yargıç Ruth Bader Ginsburgun hayatını kaybetmesinin ardından 8 kişiyle çalışmalarını sürdüren Yüksek Mahkeme, söz konusu kararı 4 lehte ve 4 aleyhte oyla aldı.
Mahkemedeki muhafazakar yargıçlardan Başyargıç John Robertsın liberal yargıçlarla birlikte hareket etmesiyle bu yönde bir eşitlik durumu ortaya çıktı.
Anayasa gereği Yüksek Mahkemede eşit oyun çıkması durumunda bir alt mahkemenin ilgili kararı geçerli sayıldığından, Pensilvanya Yüksek Mahkemesinin daha önce aldığı kurallara uygun ve zamanında kullanılmış posta oyları seçimden 3 gün sonrasına kadar sayılabilir kararı geçerli hale geldi.
Söz konusu karar, postayla oy kullanılması konusunda avantajlı olarak değerlendirilen Demokratlar tarafından adeta zafer olarak karşılandı.
Seçim sonuçlarının yakın çıkması ve 20 delegeye sahip Pensilvanyada 3 Kasım gecesi bir adayın net bir fark yakalayamaması durumunda, 6 Kasıma kadar sayılacak oyların hayati önem taşıyabileceği kaydediliyor.
ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhuriyetçiler, bazı eyaletlerde oyların seçim gününden sonra da sayılabilmesi yönündeki yaklaşıma şiddetle karşı çıkıyordu.
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla 3 Kasım seçimleri için ABDde 70 milyondan fazla kişinin oylarını posta yoluyla kullanabileceği ve oyların sayılabilmesi için tek günün yeterli olmayabileceği belirtiliyor.

Son güncelleme: 10:39 20.10.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı