• Turkhane Logo

Darp edilen tutuklu konuşma yeteneğini kaybetti

Elazığ Cezaevi’nde gardiyanların, “yan odadakilerle konuştukları” gerekçesiyle dövdükleri tutuklu Medeni Kiye konuşma yetisini kaybetti. Ablası son durumunu anlattı.

11:11 13 Ağustos 2019 Salı
Darp edilen tutuklu konuşma yeteneğini kaybetti
Elazığ Cezaevi’nde gardiyanların, “yan odadakilerle konuştukları” gerekçesiyle dövdükleri tutuklu Medeni Kiye konuşma yetisini kaybetti. Ablası son durumunu anlattı.
Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki gardiyanların, 4 Ağustos’ta yan odalardaki arkadaşlarıyla konuşan tutukları darp ettiği belirtildi. Gardiyanların saldırısında 15 tutukluyla beraber ağır darbe alan Medeni Kiye’nin bilincini kaybettiği halde hastaneye kaldırılmadığı kaydedildi.


Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; 2006 yılında Erzurum’da tutuklanan Medeni Kiye, İzmir, Patnos ve daha sonra Elazığ’ya istemi dışında sevk edildi. Elazığ Cezaevi’nde uzun hücrede tutulan Kiye, kalp krizi geçirdikten sonra diğer tutukluların bulunduğu odaya götürüldü. Sol tarafı da sürekli uyuşan Kiye’nin ablası Hatice Kiye, kardeşinin darp edildikten sonra konuşma yetisini kaybettiğini söyledi.

Van Barosu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne işkenceyi bildirdiklerini belirten Hatice Kiye, abisinin durumuyla ilgili şunları aktardı: “Geçtiğimiz Perşembe günü avukatlar abimle görüşme aldıklarında, hiçbir şekilde konuşamadığını ve yazarak iletişim kurduğunu anlattılar. Abimin konuşmama durumu, işkencenin boyutunu gözler önüne seriyor. Nasıl bir vahşettir ki elinizde olan bir tutsağı bu derece darp edebiliyorsunuz. Pazartesi günü cezaevini aradığımızda ‘Bununla ilgili size hiçbir şekilde bilgi veremeyiz, bizim yetkimiz dışındadır’ denildi. Perşembe telefon görüşmesi gününde aramasını bekledik. Normalde saat 11.00’de araması gerekiyordu. Aramayınca defalarca cezaevini aradım. Her seferinde ‘Problem yok arayacak sizi’ denildi. En son saat 16.00’da aradığımda ‘Yönlendiriyoruz’ dediler. Fakat daha sonra telefonu kapatıp hiç cevap da vermediler. Daha bir tutuklunun yakını bizi aradı. Medeni’nin konuşamadığından dolayı telefon görüşmesi yapamadığını söyledi.”

TALİMAT MÜDÜRDEN

Abisinin yaşamından endişe duyduklarını söyleyen Kiye, işkencenin ne boyutta olduğunu bilmediklerini vurguladı. Cezaevi müdürünün talimatıyla saldırının gerçekleştirdiğini savunan Kiye, “Bir hukuk devleti bu kadar aciz olmamalıdır. Elindeki tutsağı bu kadar acizane bir şekilde darp etmemelidir. Hiçbir şekilde cezaevinde muhatap bulamıyoruz. Avukatlar başsavcı vekiliyle görüşmüşler ve onlar da suç duyurusunda bulundu. Aile olarak suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Son güncelleme: 11:11 13.08.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı